Wilppaalle tappion tuntuinen kotitasuri. Wilpas – LTU (1-0) 1-1
Keltamustat isännät loivat pelin aikana ison tukun erinomaista maalintekotilannetta, joista ottelu olisi ollut mahdollista ratkaista lopullisesti. LTU:n maalivahti oli kuitenkin perjantaina loistavassa vireessä pitäen vieraat pelissä mukana läpi ottelun.
Toisen jakson alussa myös ilmojenhaltija toi lisämaustetta peliin, kun taivaalta satoi kaikkea mahdollista alas. Ensimmäisen jakson kevyt tihkusade muuttui rankkasateeksi ja tuli alas välillä rakeitakin, ilma selvästi suosi isokokoisempaa ja hitaampaa LTU:ta, mutta peliä ei sää tietenkään ratkaissut. Ottelun kulun kannalta erittäin merkittävä ratkaisu nähtiin ottelun tuomarikolmikolta ottelun toisella jaksolla (75 min), kun ampiaisten herkkäjalkainen hyökkääjä Joni Loimulahti karkasi vieraiden puolustukselta läpiajoon. Tilanne joka päättyi vastaantulleen LTU:n maalivahdin torjuntaan käsillä noin 30 metriä maalista. Tuomarikaksikon (pääET Al-amarah Gaswan – avustavaET Petri Koskela) tuomio tilanteesta keskustelutuokion jälkeen – LTU:n maalivahdille keltainen kortti tahattomasta käsillä pelaamisesta alimpana pelaajana! Tuomiohan oli suoranainen oikeusmurha sekä sääntöjen vastainen!
Ottelun loppuratkaisu nähtiin pelin lisäaikaminuutilla. LTU:n pelaaja ampuu vapaapotkusta pallon Wilppaan muurin ja tolpan kautta vastustamattomasti maalin tasoittaen pelin. Wilppaan parhaana palkittiin jälleen nuori Niko Stenholm.
Valmentajan kommentti: "Aina parempi ei voita! Ei edes joka kerta. Ottelun lopputulos on raakaakin raaempi. Mun tärkein tehtävä tulevan viikon aikana on nostaa joukkue jaloilleen tämän "tappion" jälkeen. Joukkue on henkisesti vahva ja se helpottaa työtäni. Tulevissa tapahtumissa odotan myös kapteenistolta sekä muutamilta erittäin kokeneilta pelaajilta vahvaa panosta valmistauduttaessa Naantalin vieraspeliin".
Seuraavaksi Wilpas matkustaa Naantaliin VG-62 vieraaksi perjantaina 23.5. Ottelu alkaa klo 18.30 Naantalin kuparivuorella.
PE 16.5. klo 18.30 Salon ylänurmi. ET: Al-amarah Gaswan, AET: Petri Koskela ja Harri Kortelahti.
Wilpas – LTU 1-1 (1-0)
1-0 ´21 Niko Stenholm (Tomi Kuokkanen)
1-1 ´90+1 Ltu Miika Mäenpää vp n. 20 m.
Wilpas:
Petri Salomaa, MV
Niko Stenholm
Rauli Suominen
Tomi Kuokkanen (67 min. Rezin Muhamad)
Juha Wähäsilta, C
Jussi Saario (78 min. Jussi Lindroos)
Joni Loimulahti
Topi Luukkala (57 min. Marko Jalonen)
Mikko Batalha (73 min. Timo Saario)
Aku Kesänen
Juha-Matti Schukov
Vaihdossa:
Markus Aho, Jesse Määttä ja Toni Nurmi.
LTU:
Antti Nieminen, MV
Mauno Mikkola
Anssi Gröhn
Kimmo Tapanainen
Riku Jalonen, C
Janne Mäntynen
Aarno Koivisto (46 min. Ville Raitanen)
Miika Mäenpää
Siim Ots (64 min. Joni Hyytiä)
Juha Winberg (50 min. Aki Tetri)
Markku Lähderinne
Vaihdossa:
Ismo Uusi-Uola, Kimmo Mäkeläinen ja Jarno Kurokallio.
Wilppaan seuraava ottelu perjantaina 23.5 klo 18.30 VG-62 – Wilpas Kuparivuori, Naantali.